سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨
|
English

هر كودكي توانمنديهاي ويژه خودش را دارد كه با كودك ديگر قابل مقايسه نمي باشد. شناخت و شكوفا كردن اين توانمنديها نياز به آموزش صحيح و مداخلات بهنگام دارد. لذا به نيازهاي كودك توجه كنيم و در رشد توانايي او سهيم باشيم
عنوان
آرشیو


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار کتاب « مهارتهای ارتباطی اولیه برای کودکان مبتلا به سندرم داون » توسط مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج)

 

مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) با توجه به ضرورت آموزش والدین کودکان سندرم داون و ضرورت توجه به کارتیمی بین درمانگران و خانواده ها، اقدام به ترجمه و انتشار کتاب « مهارتهای ارتباطی اولیه برای کودکان مبتلا به سندرم داون » نموده است.

کودکان سندرم داون و سایر کودکان با نیازهای ویژه علی رغم برخورداری از توانایی ها، ضعف ها و نیازهایی که در همه انسانها مشترک است، نیازمند خدمات مضاعفی هستند که ضروری است در تدوین برنامه های بهداشتی - آموزشی و توانبخشی مورد توجه قرار گیرند.

کودکان سندرم داون نیز مانند دیگران، در زمینه گفتار و زبان، دامنه وسیعی از  توانایی ها را دارند، لکن اتکاء آنان به مهارتهای غیرکلامی بیشتر است. اگرچه این افراد کلامی واضح و روشن ندارند، اما اگر از حمایت خانواده و اطرافیان بهره مند شوند، به خوبی خواهند توانست از این مهارتها در صحبت کردن و برقراری ارتباط کلامی با دیگران استفاده نمایند. بنابراین از آنجا که توسعه توانایی های ذهنی و ارتباطات اجتماعی، وابسته به مهارتهای گفتار و زبان است، ضرورت توجه به آموزش زبان و گفتار برای خانواده ها، مربیان و درمانگران، در جهت ارتقای سطح توانایی های ذهنی و اجتماعی این کودکان، امری انکارناپذیر است.

مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) با بیش از دو دهه تجربه تدارک خدمات توانبخشی برای کودکان فلج مغزی و دارای اختلالات تکاملی؛ همزمان گسترش دانش توانبخشی را نیز وجه همت خود قرار داده است و از آنجا که مشارکت والدین و آموزش آنها در کنار ارائه خدمات توانبخشی، به عنوان یک ضرورت مهم مطرح است، تدارک منابع آموزشی مشابه این کتاب می تواند گامی مهم در این راستا باشد.

دو هدف عمده ای که این کتاب آن را دنبال می کند، ضرورت توجه به کار تیمی بین درمانگران و خانواده ها و همچنین آموزش چگونگی برقراری ارتباط مقابل با درمانگران در زمینه گفتار و تعاملات اجتماعی کودکان می باشد.

امید است والدین با مطالعه این کتاب دریابند که چگونه می توانند در زمان مناسب به فرزندشان یاری رسانند و متخصصان نیز آن را به عنوان وسیله ای مناسب جهت تشخیص و بازتوانی و منبعی برای ارائه فعالیتهایی که خانواده جهت تمرین و تعامل با فرزند در محیط منزل نیاز دارد، مورد استفاده قرار دهند.

مشخصات کتاب شناسی این کتاب :

مهارتهای ارتباطی اولیه برای کودکان مبتلا به سندرم داون، تألیف : لیبی کمین،ترجمه : فرهاد سخایی. تهران، مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) با همکاری مؤسسه مطالعات و پژوهشهای حقوقی شهر دانش ، 1393.

فهرست مطالب کتاب

گزارش معرفی کتاب در سایت دفتر فرهنگ معلولین

گزارش معرفی کتاب در خبرگزاری معلولین شمعدانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 88665610 -021( روابط عمومی مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج)) تماس حاصل نموده یا با ایمیل pr@vrf.ir  مکاتبه نمایید.

 

 


١٤:٥٩ - چهارشنبه ١٣ خرداد ١٣٩٤    /    شماره : ٢٦٥    /    تعداد نمایش : ١٨٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

1695714
بازدید این صفحه
224 |
بازدید امروز
3187894 |
کل بازدید
3 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014