جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧
|
English

به اطلاع می رساند، ترم تابستان طرح ورزش همگانی مؤسسه توانبخشی ولیعصر(ویژه مددجویان کم توان ذهنی 8 تا 25 سال ) در شهرهای تهران،کاشان،سنندج،یزد،کرمانشاه،مشهد و شیراز به صورت رایگان در باشگاههای متعدد در یک یا دو سانس در هفته در حال اجرا می باشد...
عنوان
اخبار موسسه


  چاپ        ارسال به دوست

در ادامه فعالیتهای آموزش خانواده ها در مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)

کارگاه آموزشی ویژه والدین دارای فرزند مبتلا به اختلالات یادگیری برگزار شد.

 

« اختلال یادگیری » یک واژه کلی است برای توصیف مشکلات خاصی که کودکان در زمینه پردازش اطلاعات و مهارتهای یادگیری دارند و اغلب سبب می شود که موفقیت در تحصیل برای کودک عذاب آور شود و در برخی موارد منجر به دلسردی، عزت نفس پایین، سرخوردگی مزمن و روابط ضعیف با همسالان گردد.

تحمل کم در برابر شکست و ناکامی، فشار عصبی زیاد، اضطراب و نگرانی، منزوی و گوشه گیر شدن، بروز رفتارهای پرخاشگرانه، وابسته بودن به دیگران، عدم انگیزه و رغبت نسبت به یادگیری، دچار درماندگی شدن و پایین بودن اعتماد بنفس از پیامدهای وجود اختلال یادگیری در کودکان و دانش آموزان مقطع ابتدایی است. باید توجه داشت که در صورت عدم شناسایی این اختلال و عدم مداخلات تخصصی به موقع، مشکلات یادگیری این کودکان معولاً با افزایش سن آنها شدیدتر می شود و در بسیاری موارد به ترک تحصیل منجر خواهد شد.

مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) در طی سالها فعالیت همواره اقداماتی را در جهت آموزشی خانواده مددجویان انجام داده است، اما مؤسسه اخیراً برنامه بلند مدت ویژه ای جهت آموزش والدین دارای کودکان با اختلالات گوناگون حرکتی، ذهنی، رفتاری و ... را آغاز نموده است.

در راستای این برنامه و با توجه به ضرورت آشنایی والدین کودکان دارای اختلالات یادگیری، نقص توجه و بیش فعالی با علائم این اختلالات و روشهای مرتفع کردن مشکلات کودکانشان، کارگاه آموزشی با هدف ارتقای سطح دانش والدین در مرکز جامع توانبخشی نویدعصر که یکی از مراکز وابسته به مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) است از اوایل سال جاری به مدت 5 جلسه برگزار شد.   

روند این جلسات به نحوی بود که در هر جلسه مفاهیم مرتبط با موضوع جلسه با کمک عکس، فیلم و توضیحات مربوطه مطرح و شرکت کنندگان  با ارائه مثالهای کاربردی با نمود این مفاهیم در زندگی روزمره، مدرسه و عملکرد اجتماعی کودکانشان آشنا شدند. در ادامه خانواده ها به انجام کارگروهی برای تشخیص مشکلات فرزندشان و اصلاح باورهای غلط در این زمینه ترغیب شده و راهکارهایی به آنها آموزش داده شد که بتوانند با استفاده از آن در زندگی روزمره با فرزندشان به شیوه ای درست رفتار نمایند.

یکی از ویژگیهای این گونه کارگاههای آموزشی مشارکت دادن خانواده ها در امر درمان است. در واقع خانواده ها آموزش داده می شوند که در کنار درمانگران و به عنوان یک عضو فعال تیم توانبخشی به بهبود مهارتهای ذهنی، جسمی، حرکتی و رفتاری فرزندشان کمک کنند.

در جلسات آموزشی مشابه که در گذشته برگزار می شد خانواده ها اغلب در جلسه معارفه شرکت می کردند اما حضورشان در جلسسات بعدی کم رنگ می شد اما همراهی تعداد ثابتی در خانواده ها از اولین تا آخرین جلسه این کارگاه آموزشی، نشان از مؤثر بودن و قابل توجه قرار گرفتن محتوای ارائه شده در این جلسات برای خانواده ها بود و این امر نتیجه برنامه ریزی دقیق و منسجمی است که از مدتها قبل در این زمینه انجام و در حال پیگیری است. البته لازم به ذکر است که بخش آموزش خانواده های مؤسسه توانبخشی ولیعصر در ابتدای راه است اما امید است با پشتکار و تلاش کارشناسان مؤسسه توانبخشی ولیعصر و همراهی و همدلی والدین مددجویان تحت پوشش مؤسسه به زودی شاهد به ثمر نشستن خدمات بی شائبه و ارزشمند مؤسسه دراین زمینه باشیم ...  

 


 

 

 

 

 


١٣:٣٤ - سه شنبه ٢٧ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٣٢٨    /    تعداد نمایش : ٤٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

236041
بازدید این صفحه
818 |
بازدید امروز
2918913 |
کل بازدید
5 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014