شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٧
|
English

هر كودكي توانمنديهاي ويژه خودش را دارد كه با كودك ديگر قابل مقايسه نمي باشد. شناخت و شكوفا كردن اين توانمنديها نياز به آموزش صحيح و مداخلات بهنگام دارد. لذا به نيازهاي كودك توجه كنيم و در رشد توانايي او سهيم باشيم
عنوان
اخبار موسسه


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش روزنامه زاهدان از اجرای طرح راهی به آسمان در استان سیستان و بلوچستان

کودکان معلول جسمی و ذهنی نیازهای متعددی دارند که قدرت روحی، جسمی و اقتصادی یک خانواده در بسیاری از موارد توان برآورده کردن آنها را ندارد... پدران و مادران رنجدیده و دل شکسته این کودکان مجبورند برای هر جابجایی فرزندشان را در هر سنی و با وزن سنگین در آغوش گرفته و دردهای جسمی ناشی از آن را تحمل کنند، زمانی طولانی برای غذادادن به فرزندی که قدرت جویدن و بلعیدن ندارد صرف کنند، از حضور در اجتماع به همراه فرزندشان محروم باشند و نگاههای سنگین اطرافیان را تحمل کنند و شاید سالهاست چشم به راه رسیدن دستان یاریگر و مهربانی هستند تا از گرمای وجودی آن جان دوباره بگیرند، تا در راه پر فراز و نشیب پرورش فرزندشان همراه آنها باشند، مشکلاتشان را درک کنند و راه حلی برای کاستن از بار مشکلات پیش پایشان بگذارند و به این باور برسند حتی اگر در محرومترین ودورافتاده ترین خاک این کشور باشند فراموش نشده اند و مردمانی در این سرزمین با قلبی توأم با عطوفت و همدردی، در روند توانبخشی فرزندشان همواره در کنارشان هستند ...

·        طرح راهی به آسمان

راهی به آسمان عنوان طرحی است که چندسالی می شود توسط مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) در حال اجرا می باشد. مؤسسه ای غیردولتی و خیریه که افتخار بیش از ربع قرن سابقه خدمت به کودکان، نوجوانان و جوانان معلول را دارد. در این طرح وسایل کمک توانبخشی و کمک آموزشی به کودکان معلول جسمی شدید 3 تا 14 سال به صورت رایگان اهدا می شود. همچنین در هر استانی که این طرح اجرا می شود، مؤسسه پس از عقد قرارداد با مرکز ارتوپدفنی و دندانپزشکی استان ، مددجویان نیازمند این خدمات را به مرکز مربوطه ، ارجاع می دهد.

این طرح تا به حال در شهرهای تهران و کاشان و استانهای قم، یزد، فارس، خراسان رضوی  و استان البرز اجرا شده و اخیرا در استان سیستان و بلوچستان به مرحله اجرا درآمده است و بیش از 4000 کودک معلول تا به حال از خدمات این طرح بهره مند شده اند.  

·        نگاهی به وضعیت آماری اجرای طرح در استان سیستان و بلوچستان

اطلاع رسانی طرح به این صورت بود که ابتدا بروشورها و پوسترهای مربوطه از طرف مؤسسه به مراکز بهزیستی کلیه شهرستانهای استان ارسال شد و در یک بازه زمانی مشخص، مددجویان در سایت مؤسسه ثبت نام کردند. در این مرحله مشخصات 1232 مددجو در سایت مؤسسه ثبت شد. پس از ارزیابی شرایط ثبت نام کنندگان ، مجددا از طرف مؤسسه با خانواده مددجویان واجد شرایط تماس گرفته شد. برخی از مددجویان ثبت نام شده در سایت مؤسسه به دلایلی از جمله قرارنداشتن در بازه سنی طرح ، عدم وجود شرایط جسمی مناسب جهت استفاده از وسایل و ... واجد شرایط شرکت در این طرح نشدند.  در نهایت 672  کودک معلول جسمی شدید 3 تا 14 سال ساکن کلیه شهرها و روستاهای استان سیستان و بلوچستان مشمول دریافت خدمات طرح راهی به آسمان شدند.

در استان محل اجرای طرح راهی به آسمان، تیم اجرایی طرح در یک بازه زمانی مشخص در مرکز استان مستقر        می شوند و کودکان معلول به همراه خانواده هایشان بر اساس نوبتهایی که به آنها داده شده به محل اجرا مراجعه       می کنند و پس از ارزیابی حضوری توسط کارشناسان مؤسسه، وسایل کمک توانبخشی و کمک آموزشی مورد نیازشان به آنها تحویل داده می شود و در صورت نیاز به خدمات ارتوپدفنی و یا دندانپزشکی به مراکز معتبر طرف قرارداد مؤسسه در سطح استان، ارجاع داده می شوند. به دلیل فاصله زیاد شهرها در این استان دو محل اجرا برای طرح در نظر گرفته شد، لذا تیم اجرایی طرح یک هفته در زاهدان و یک هفته در چابهار مستقر بودند.

در مدت زمان اجرای طرح راهی به آسمان در استان سیستان و بلوچستان، 573 کالسکه، 239 ویلچر حمام، 20 واکر، 68 کرنرسیت ( وسیله مخصوص نشستن) و 44 ویلچر کودک به مددجویان اهدا شد. 36 کفش طبی، 102 اسپیلنت و 3 عدد پروتز با کمک هزینه مؤسسه برای مددجویان تجویز شد و 64 نفر، جهت دریافت خدمات دندانپزشکی، به مرکز طرف قرارداد مؤسسه، ارجاع شدند.  همچنین 1333 سی دی آموزشی، 491 کتابچه آموزشی و 900 بروشور آموزشی استفاده از وسایل به مددجویان اهدا شد.

 

نکته قابل تأمل این است که علی رغم اینکه آمار خانواده های دارای بیش از یک فرزند معلول در این استان نسبت به سایر استانهایی که طرح در آنها اجرا شده است بسیار بیشتر بود، اما 97 درصد خانواده های شرکت کننده در طرح راهی به آسمان استان سیستان و بلوچستان تمایل دارند با وجود تمامی سختیهای مراقبت  و نگهداری از فرزندشان خودشان تا پایان عمر از فرزندشان مراقبت نمایند که این امر بسیار دارای اهمیت است .

با نگاهی دقیق به این آمار و در کنار هم گذاشتن آنها به این نکته پی می بریم که خانواده ها با اینکه امکان استفاده از خدمات توانبخشی را ندارند اما به فرزندان معلولشان بسیار عشق می ورزند و نمی خواهند آنها را از خودشان جدا کنند و به مراکز شبانه روزی بسپارند. لذا جا دارد برنامه ریزی به نحوی انجام شود که امکان ارتقای توانمندیهای این کودکان  در کانون گرم خانواده و در پناه عشق و محبت اعضای خانواده فراهم شود. اهدای وسایل کمک توانبخشی و آموزش نحوه صحیح مراقبت از این عزیزان قدمی است که مؤسسه توانبخشی ولیعصر در این راه برداشته است اما تحقق این مهم، نیازمند اقدام و عمل کلیه نهادها و مسئولین امر است.

·        مشاهدات عینی از محل اجرای طرح

زمانی که صحبت از فرشته می‌شود، همه ما در آسمان‌ها دنبال فرشته‌ها می‌گردیم! درحالی‌که فرشته‌ها همین‌جا هستند، در زیر آسمان شهرها، تنها با کمی دقت و چشمانی باز می‌توان آن‌ها را دید. فرشتگان زمینی که معصومیت در نگاهشان موج می‌زند و با همه صمیمیتشان صداقت و سادگی را برایمان معنی می‌کنند.فرصتی دست داد تا در محل اجرای طرح راهی به آسمان در شهر زاهدان، لحظاتی را میهمان تعدادی از این فرشته‌های زمینی بودیم. اینجا پای حرف‌های هر خانواده ای که می‌نشینی هر کدام دنیایی از رنج و غم را یدک می‌کشند. دنیایی که از امروز به بعد و پس از دریافت خدمات طرح راهی به آسمان ، بارقه هایی از امید در آن تابیده شده است. در زندگی‌شان که دقیق‌تر می‌شوی انگار غم مثل کوه درد می‌ریزد سرت و بغضی از جنس غربت و تنهایی چنگ می‌زند به گلویت. قلم‌ها از بیان وصف حالشان عاجز و با قحطی واژه مواجه است و لنز دوربین‌ها برای انعکاس نگاه‌های پرمعنی‌شان ناتوان است.

لحظاتی پای صحبت خانواده ها می نشستیم. تقریباً همه یک درد مشترک داشتند و با  پدر بنیامین هم صدا بودند که می گفت : بنیامین با 11سال سن ، تشنجهای خیلی زیادی داره و وزنش هم روز به روز داره بیشتر می شه. تا به حال سه بار دستم را عمل کردم، مادرش دیسک کمر و گردن دارد و حمام کردن بنیامین برای من و مادرش به کابوس تبدیل شده. تا به حال چندبار داخل حمام سرخورده و آسیب دیده. من وقتی این ویلچر حمام را دیدم انگار دنیا را به من دادند. من نمی دونستم همچین وسیله ای وجود داره اگرم میدانستم بازم فرقی نداشت توان خرید چنین وسیله ای را ندارم. ان شاالله بانی این کار خیر دست به خاک می زنه طلا بشه.

در واقع با اجرای طرح راهی به آسمان مؤسسه توانبخشی ولیعصر ،امید به زندگی در میان جمعی که گمان می کردند جزء فراموش شدگان هستند، زنده شد؛ دستها و پاهای کودکانی که رمق تکان خوردن و راه رفتن نداشتند، به حرکت درآمد؛ حس بودن و لذت بردن از زیباییهای زندگی با امکان حضور در جامعه برای کودکان و خانواده هایی که سالها در کنج عزلت بودند، شکل گرفت ؛ از دردهای روحی و جسمی پدران و مادران دردکشیده این عزیزان کم شد، دانش و آگاهی شان نسبت به شیوه صحیح نگهداری از فرزندشان افزوده شد و دریچه ای برای ورود شادی و لبخند به زندگی این فرشتگان زمینی، گشوده شد...

·        خدمت رسانی مؤسسه توانبخشی ولیعصر به استان همچنان ادامه دارد ...

با توجه به شرايط ويژه استان سيستان و بلوچستان و نيازهاي خاصي که کودکان معلول اين استان دارند ، خدمت رسانی مؤسسه توانبخشی ولیعصر به این استان با اجرای طرح راهی به آسمان به اتمام نرسید. عطف به اعلام نیاز 21 مرکز توانبخشی در سطح استان، مؤسسه در صدد ارائه خدمات حمایتی بیشتری به کوکان معلول این استان و خانواده های آنها است.

مؤسسه در این زمینه اقداماتی انجام داده است از جمله :  

-   تلاش جهت جذب یک نفر مددکار اجتماعی در استان به نمایندگی از موسسه جهت فعالیت در استان

-   برنامه ریزی جهت اجرای طرح های اجتماعی همانند حمایت از خانواده های دارای دو کودک معلول،  اهداي پوشک، اهداي بسته هاي حمايتي مواد غذايي به خانواده هاي داراي فرزند مبتلا به بیماریهای متابولیکی

-    رایزنی با سازمان بهزیستی استان به منظور مشارکت در درمان مشکلات دندانی کودکان معلول این استان هدف مؤسسه توانبخشی ولیعصر از این اقدامات، زمینه سازی جهت ارتقای سطح توانمندی کودکان معلول و رهایی آنها از کنج عزلت در خانه و حضور هرچه بیشتر این عزیزان در جامعه است.

 

جهت مشاهده این صفحه از روزنامه ، اینجا را کلیک کنید.


١١:٠٤ - يکشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٣٥٥    /    تعداد نمایش : ٤٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

245420
بازدید این صفحه
631 |
بازدید امروز
3109564 |
کل بازدید
1 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014