چهارشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٨
|
English

ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حضرت امام رضا علیه السلام مبارک باد..
عنوان
اخبار موسسه


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از فعالیتهای بخش روزانه مراکز توانبخشی وابسته به مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)

 


سالهای اولیه زندگی جزء گرانبهاترین اوقات است که پایه ها و ستونهای لازم برای یادگیری و آموزش در مراحل بعدی زندگی را فراهم می سازد. اکثر محققین و متخصصین امر کودک و نوجوان بر این باور هستند که سن زیر 6 سال زمان طلایی زندگی کودک است که در این سن کودکان بایستی از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار گیرند. در کودکان عادی به دلیل عدم وجود نقص یا مشکل در کودک،  معمولاً زیرساختها و زیربناهای یادگیری با حداقل مداخلات  به راحتی شکل می گیرد. یک کودک کم توان ذهنی و جسمی نسبت به یک کودک عادی نیازمند توجه خاص و ویژه تری در امر آموزش و تعلیم به خصوص در محدوده سنی زیر 6 سال است. طراحی برنامه آموزشی ویژه کودکان کم توان ذهنی به خصوص در زمان طلایی کاری دقیق و پیچیده است که نیازمند مشارکت و همکاری گروههای گوناگون متخصصین است. درمانگران تخصصهای متفاوت از جنبه های مختلف حرکتی، گفتاری، شناختی، اجتماعی و خودیاری ، مشکلات یادگیری یک کودک کم توان را مورد بررسی و کنکاش قرار می دهند. پس از مشخص شدن نقاط ضعف و قوت کودک، یک برنامه آموزشی متناسب با نیاز کودک تدوین می شود. اجرای برنامه آموزشی تهیه شده نیازمند نظارت مستقیم و مداوم تمامی متخصصین درگیر در طراحی برنامه است.

بخش آموزش روزانه با دراختیار داشتن تمامی سازو کارهای لازم برای تدوین و اجرای برنامه های آموزشی ویژه کودکان در سنین طلایی زندگی در نظر گرفته شده است. وجود مربیان با تجربه و آموزش دیده در تعلیم و تربیت کودکان ویژه، کار تخصصی گروهی، ارزیابی و سطح بندی دقیق کودکان، برنامه آموزشی جامع و کامل و فضای مناسب جهت آموزش کودکان و همچنین وجود فوق برنامه های شاد و مفرح از مهمترین ویژگیهای بخش آموزش روزانه است. در بخش روزانه، بسته به سطح و میزان مشکل کودکان انتظار می رود که کودکانی که مشکلات زیادی ندارند در حداقل زمان ممکن آمادگی لازم برای ورود به مدرسه و اجتماع را پیدا کنند. کودکانی که مشکلات آنها زیاد است حداقل انتظار این است که توانائیهای لازم برای زندگی روزمره را پیدا کنند. آموزش توانائیهای کودکان کم توان ذهنی و کاهش میزان وابستگی آنها به والدین یک شعار اساسی حضور کودک در بخش آموزش روزانه است. نقش پدران و مادران در ادامه آموزشهایی که در این بخش به کودکان ارائه می شود بسیار مهم است. حضور مرتب والدین به ویژه مادران در جلسات آموزشی بخش و ارائه گزارش مرتب آنچه که در طی روزها و ساعات آموزشی برای کودک اتفاق می افتد نیز یکی از بارزتریرن ویزگیهای این شیوه آموزشی است.

مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) نیز با ایجاد بخش آموزش روزانه به کودکان کم توان ذهنی زیر شش سال، در مراکز جامع توانبخشی خود، علاوه بر آموزش مهارتهای اجتماعی، خودیاری و شناختی در قالب کلاسهای آموزشی، زمینه آماده سازی این کودکان جهت ورود به مدرسه و رسیدن به سطح استقلال نسبی آنها را نیز فراهم نموده است.

در این بخش با کمک تیم توانبخشی شامل سوپروایزر آموزشی، کاردرمان، گفتار درمان، روانشناس و فیزیوتراپ، برنامه های آموزشی متناسب با اهداف آموزشی تدوین و در قالب فعالیتهای شاد و جذاب کودکانه  اجرا می شود. از جمله فعالیتهای این بخش که درسال جاری نیز در حال انجام است ، می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

· اجرای تمرین، فعالیت و بازی های آموزشی بر اساس « مجموعه جامع برنامه ریزی، سطح بندی، ارزشیابی، اصول و

   شیوه های آموزش مددجویان کم توان ذهنی زیر 15 سال » که توسط مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) با همکاری

   سازمان بهزیستی کشور تهیه شده است.

· برگزاری جلسات گروهی خانواده ها پس از دوره ارزشیابی مددجویان

· برگزاری کارگاههای آموزشی خانواده

· برگزاری اردوهای تفریحی - آموزشی

· برگزاری جشنها و برنامه های مناسبتی

· برگزاری جلسات تیم توانبخشی

· برگزاری جلسات انفرادی با خانواده در صورت لزوم

لازم به ذکر است سالانه تعدادی زیادی از مددجویان این بخش در آزمون سنجش ورود به مدارس استثنایی یا بعضاً عادی ، پذیرفته می شوند و بخش روزانه مرکز جامع توانبخشی نوید عصر در تهران نیز سالهای متوالی است که به عنوان « مرکز نمونه » از طرف سازمان بهزیستی کشور معرفی می شود.

 

 


١٦:٢٨ - سه شنبه ٦ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٣٦٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

254431
بازدید این صفحه
175 |
بازدید امروز
3258236 |
کل بازدید
4 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014