چهارشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٨
|
English

ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حضرت امام رضا علیه السلام مبارک باد..
عنوان
اخبار موسسه


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از فعالیتهای بخش اجتماعی مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)

«توانبخشي اجتماعي» فرايندي از خدمات مستمر و هماهنگ توانبخشي در زمينه اجتماعي و رواني است تا فرد کم توان و خانواده وي ضمن کاهش هر نوع فشار اقتصادي، اجتماعي و روحي بتواند در جريان کلي توانبخشي قرار گیرند  و آمادگي کافي براي ايفاي نقش اجتماعي را در آینده کسب نماید.

در واقع خانواده به عنوان اولین مربی کودک نقش اساسی و حساسی در پرورش و تربیت او ایفا می کنند. متأسفانه بسیاری از والدین نمی خواهند قبول کنند که فرزند آنها دارای معلولیت است . برخی از افراد حتی حاضر به حضور در مهمانی ها و به طور کلی اجتماع نمی شوند و از برقراری تعاملات اجتماعی فاصله می گیرند.  در این زمینه بایدتلاش کرد تا خانواده ها معلولیت فرزند را بپذیرند.  همچنین به موازات آن باید افراد اجتماع را از وجود چنین کودکانی و چگونگی برخورد باآنها آگاه ساخت. لذا توجه به توانبخشی اجتماعی توسط مراکز، مؤسسات و سازمانهای فعال در حوزه توانبخشی، می تواند در این زمینه مؤثر واقع شود. در واقع ایجاد زمینه ای برای حضور اجتماعی مددجویان، تعامل بیشتر خانواده های آنها با یکدیگر و اجرای طرحها و برنامه هایی با هدف جلب توجه جامعه به این عزیزان از جمله اقدامات در زمینه توانبخشی اجتماعی است.

مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) با بیش از 26 سال سابقه خدمت به کودکان، نوجوانان و جوانان استثنایی، علاوه بر ارائه خدمات تخصصی        « توانپزشکی و پزشکی » و همچنین «توانبخشی حرفه ای» به این عزیزان همواره ارائه خدمات « توانبخشی اجتماعی » را نیز مورد توجه قرار داده است. در چندسال اخیر در راستای توسعه خدمات مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)، بخش اجتماعی مؤسسه جان تازه ای گرفته و ارائه تنوع در خدمات ( در راستای نیاز مددجویان و خانواده ها ) و گسترش شهرهای محل اجرای خدمات اجتماعی را مورد توجه ویژه قرار داده است.

در اینجا به بخشی از فعالیتهای متنوع مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) در حوزه « توانبخشی اجتماعی » اشاره می شود :

 

 • طرح ورزش همگانی ویژه مددجویان کم توان ذهنی 8 تا 25 سال

 

کودکان کم توان ذهني اغلب در اثر اختلال ذهني، دچار کم کاري بدني نيز مي شوند که اين کم کاري مي تواند موجب سستي در بدن شده و در نتيجه انرژي موجود در بدن به گونه هاي مختلف از جمله فعاليتهاي نامتعادل، هيجان بي خوابي، پرخاشگري و ناهنجاري رفتاري بروز کند که يکي از راههاي پيشگيري و درمان، فعاليت صحيح و متناسب ورزشي است. اگرچه امکانات مناسبي در محله هاي شهر براي عموم مردم فراهم شده، هنوز هم جاي خالي فعاليتهاي ورزشي همگاني براي اين گروه از جامعه احساس مي شود. لذا مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج) از سال 1387 تا کنون اقدام به برگزاري دوره هاي ورزشي خاص کودکان، نوجوانان و جوانان کم توان ذهني دختر و پسر 8 تا 25 سال نموده است و افتخار دارد که در مسير ورزش همگاني معلولين ذهني قدمهاي مؤثري برداشته و در کمک به شادابي مددجويان و سهيم شدن در شادي خانواده ها موفق بوده است.

اين طرح ابتدا در شهر تهران برگزار می شد اما با توجه به دریافت بازخوردهای مثبت از خانواده مددجویان استفاده کننده از این طرح و در راستای فراهم نمودن فرصت بهره مندی مددجویان بیشتر از خدمات این طرح، طرح ورزش مؤسسه در آغاز اولین دهه اجرای خود، علاوه بر اضافه شدن مناطق بیشتر اجرا در سطح تهران  ( جنوب تهران و منطقه شهرری )، در شهرهای کاشان، مشهد، شیراز، یزد، کرمانشاه و سنندج نیز در تمام طول سال در دو گروه دختران و پسران برگزار می شود و بیش از 1000 مددجو تا به حال از خدمات این طرح استفاده نموده اند. مؤسسه در صدد است در آینده ای نزدیک این طرح را در کل استانهای کشور به مرحله اجرا در بیاورد ...

 

 

 • اجرای طرح شنا ویژه مددجویان کم توان ذهنی :

استفاده از استخرهای شنا یکی از روشهای ارتقای سلامتی و شادابی، به ویژه برای افراد دارای معلولیت ذهنی است. از این رو واحد مددکاری مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)، با توجه به استقبال گسترده نوجوانان و جوانان کم توان ذهنی و خانواده این عزیزان از طرح ورزش مؤسسه، برآن شد که در تابستان 1395 در کنار اجرای طرح ورزش همگانی برای اولین بار به برگزاری کلاسهای شنا برای کم توانان ذهنی بپردازد.

این برنامه در سال جاری در سه ناحیه شرق، غرب و شمال تهران و همچینی شهرهای کاشان، سنندج و کرمانشاه به صورت تفریحی،آموزشی با همکاری مربیان مجرب در حال برگزاری است و تا کنون مورد استقبال این عزیزان و خانواده هایشان قرار گرفته است...


 • ورزش بوچیا ویژه کم توانان جسمی :

بخش اجتماعی موسسه همواره تلاش داشته است که بتواند دامنه فعالیتهای خود را گسترده تر نماید و بتواند برای انواع معلولیتها، فعالیتهای ورزشی متناسب با نوع معلولیت را برگزار نماید.بوچیا ورزشی محرک، جالب و رقابتی خاص کودکان فلج مغزی(CP) که در آن به تقویت قوای حرکتی و ذهنی فرد معلول می پردازد. بوچیا رشته ای در پارالمپیک است که هر ساله نیز مسابقات کشوری آن برگزار می گردد. با همین هدف طرح ورزش بوچیا در سال 96 در یزد نیز بصورت مستمر آغاز به کار نمود و تا کنون نیز ادامه دارد. درمجموع کلاسهای حرفه ای ورزش بوچیا تاکنون برای تعداد 25 نفر از مددجویان واجد شرایط در استان های تهران و یزد و بصورت ترم های آموزشی اجرا شده است.

 

 • طرح تأمین مواد غذایی کودکان مبتلا به بیماریهای متابولیکی :

بیماریهای متابولیک روی توانایی بدن برای استفاده از مواد غذایی اثر می گذارند و حتی ممکن است گروهی از مواد غذایی به جای کمک به رشد کودک برای او بسیار خطرناک بوده و حالت سمی داشته باشند. بنابراین رژیم غذایی کم پروتئین برای این گروه از بیماران ضروری می باشد و خانواده ها ناگزیر به تهیه مواد غذایی مخصوص برای کودکان خود می باشند که هزینه و زمان بسیاری می طلبد.

طرح حمایت از خانواده های دارای کودکان مبتلا به فنل کتونوریا ( pku )، در تأمین مواد غذایی مخصوص توسط مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) از سال 1394آغاز گردیده است.

پیرو مذاکرات انجام شده با مسئولین مربوطه در وزارت بهداشت و مشخص نمودن استانهای محروم که خانواده های دارای کودکان متابولیک آن امکان تهیه موادغذایی مخصوص برای کودکانشان را ندارند، در سال 1396 استانهای کرمانشاه و کردستان برای اهدای مواد غذایی مخصوص به کودکان پی کی یو انتخاب شدند. بسته حمایتی موادغذایی شامل آرد، ماکارونی، بیسکویت، پودر گوشت و پودر سیب زمینی بود که نوع و تعداد موادغذایی برای گروههای سنی مختلف با توجه به تقسیم بندی کارشناسان وزارتخانه محاسبه شده اند.

سرانجام در مردادماه سال 96 با کمک بیمارستانها و سازمان بهزیستی استانهای مذکور در شناخت و اطلاع رسانی به خانواده ها، بسته های حمایتی موادغذایی به کلیه مددجویان مبتلا به پی کی یو، ساکن در استان کرمانشاه ( پاوه، سرپل ذهاب و روستاهای تابعه )، و در بهمن ماه 96 نیز این بسته ها به کودکان ساکن در کردستان ( روستاها و شهرهای تابعه )، به صورت رایگان توسط مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) اهدا گردید و در مجموع تعداد 120 نفر از مبتلایان پی کی یو در کرمانشاه و سنندج تحت پوشش این بسته های موادغذایی قرار گرفتند.

همچنین در سال 1397 اجرای این طرح در مناطق محروم مورد نظر است که دراین زمینه رایزنیها و برنامه های ریزیهای مربوطه در حال انجام است و به زودی اخبار مسرت بخشی در این زمینه منتشر خواهد شد. 

امید داریم با استعانت از خداوند متعال و درسایه الطاف ویژه حضرت ولیعصر(عج)، در سال آینده تعداد استانهای بیشتری برای ارائه بسته های مواد غذایی پی کی یو تحت حمایت مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) قرار گیرند.

 

 

 • طرح اهدای پوشک به کودکان معلول جسمی - حرکتی :

با توجه به نیاز مددجویان معلول جسمی - حرکتی که کنترل ادرار و مدفوع ندارند به اقلام بهداشتی از جمله پوشک، مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) علاوه بر اهدای پوشک به این عزیزان در محل اجرای طرح راهی به آسمان، از سال جاری اقدام به ارسال بسته های پستی حاوی پوشک برای مدت زمان مصرف در بازه زمانی مشخص ( بر اساس گزارشهای مددکاری )، به درب منزل مددجویان نموده است. این طرح از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان ( پیرو اجرای طرح راهی به آسمان در سال گذشته در این استان ) شروع شده است تا کنون نزدیک به 300 مددجو تحت پوشش این طرح قرارا گرفته اند و امید است در آینده مددجویان بیشتری از این خدمات بهره مند شوند. با توجه به مشکلات کودکان معلول، مسائل بسیاری پیش روی خانواده فرد در تامین بهداشت وجود دارد. با وجود اینکه تامین پوشک امر تخصصی توانبخشی محسوب نمی شود لیکن در برنامه های مختلف و ارتباط نزدیک با خانواده ها نشان داده شده است که این مشکل از مواردی است که نمی توان از آن چشم پوشاند و واقعا برخی خانواده ها در این زمینه مستاصل شده و نیاز به حمایت دارند. در سال 96 بخش اجتماعی همزمان با اجرای طرح راهی به آسمان، طرح اهدای پوشک 100% رایگان را در استان های بیرجند و سیستان و بلوچستان اجرا کرد. در این دو استان به تعداد 860 مددجوی نیازمند پوشک رایگان از طرف موسسه اهدا شد.

علاوه بر موارد فوق الذکر در سال 96 پوشک با همکاری کارخانجات تولید پوشک، پوشک 100% رایگان در اختیار تعداد 50 نفر از خانواده های بی بضاعت تحت پوشش موسسه در استان تهران قرار گرفت. • برگزاری کلاسهای آموزشی - تفریحی ویژه مادران مددجویان :  

 

تأکید بر امور خانواده محور یکی از حوزه هایی است که چند سالی است سرلوحه فعالیت های بخش اجتماعی موسسه توانبخشی ولیعصر(عج) می باشد زیرا این اعتقاد وجود دارد برای قدم نهادن در مسیر توانمندسازی فرد معلول بدون همراهی یک خانواده توانمند و به خصوص مادر توانمند امکان پذیر نمی باشد و برای یک توانبخشی همه جانبه نیاز به بهبود شرایط روحی و روانی خانواده خواهیم داشت، به همین منظور فعالیت هایی تعریف می گردد تا علاوه بر پر کردن اوقات مادر به تجدید روحیه، تقویت عملکرد و کاهش استرس ایشان کمک کند که فعالیت های هنری و آموزش هنر تمام این ویژگی های مثبت را داراست.

در همین رابطه، به همت بخش اجتماعی مؤسسه و در پی درخواست مادران مددجویان مرکز توانبخشی نوید عصر، در شهرهای تهران، مشهد، شیراز، کاشان، سنندج و کرمانشاه دوره های متنوعی از جمله کمکهای اولیه مقدماتی و پیشرفته، آمادگی جسمانی، شنا، یوگا، آموزش بافتنی، آموزش دوخت کیف چرم، آموزش دوخت کیف بافتنی، خدمات دندانپزشکی، پزشک خانواده و ... بر حسب مورد برگزار می شود.  به گفته خانواده ها از ویژگیهای این کلاسها می شود به این مورد اشاره کرد که مادران همدیگر را درک می کنند چرا که به دلیل وجود فرزند کم توان ذهنی یا جسمی شان دغدغه های مشترک بسیاری دارند...

این کلاسها با هدف توانمند کردن مادران و ایجاد زمینه ای برای کارآفرینی و خود کفا شدن این عزیزان برگزار می شود. رگزاری این کارگاه های آموزشی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس ، کسب درآمد و همبستگی و مشارکت بیشتر در مادران می شود. همچنین حضور آنها در یک گروه حمایتی موجب شده که بتوانند مسائل و مشکلات خود را مطرح کنند و با بازخورد هایی که از مددکار و خانواده های همانند خود می گیرند، راهکارهایی جدیدی برای حل مشکلات خود بیایند.

در نهایت مادران می توانند در ساعاتی که فرزندانشان در کلاس هستند از وقت خود استفاده بهینه کنند ؛ هنر خاصی را آموزش ببینند و در یک ارتباط گروهی و مناسب قرار بگیرند و ارتباطات اجتماعی آنان گسترش یابد.


 • حمایت از مددجویان نیازمند در قالب طرح عیدانه :

 

لذا در این زمینه شناسایی مددجویان دارای مشکلات اقتصادی و حمایت از آنها در راستای افزایش کیفیت زندگی در قالب طرح عیدانی از دیگر خدمات مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) است که در سال جاری نیز به انجام رسیده و خواهد رسید.

این طرح برای نخستین بار و بصورت پایلوت برای تعداد 16 نفر از مددجویان و با هزینه 72.000.000 ریال در مرکز نوید عصر و در سال 96 اجرا گردید. در این طرح خانواده های بی بضاعت مراجعه کننده به مرکز نوید عصر که کلاسهای توانبخشی فرزندشان را با نظم پیگیری می نمودند شناسایی شده و پس از بررسی های مددکاران مراکز و انجام بازید منزل های دقیق و بررسی مشکلات خانواده ها از نزدیک، سرانجام در زمینه های مختلف از قبیل تهیه ماشین لباسشویی، تهیه فرش، تعمیرات ساختمانی منزل، تهیه ویلچر و تامین هزینه های درمانی و اهدای پک های مواد غذایی همزمان با فرارسیدن عید نوروز به ایشان خدمات رسانی شد.

 

 • مددکاری

مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) به خود می بالد که از ابتدای شروع به کار با شعار "هیچ مددجوی نیازمندی به علت مشکل مالی از دریافت خدمات محروم نمی گردد" بخش مددکاری را در تمام مراکز وابسته دایر نموده است. کاهش هزینه های خدمات توانبخشی مددجویان، بازدید از منزل و بررسی مشکلات خانواده ها از نزدیک، کمک به بهداشت روانی خانواده ها، ارزیابی مشكلات و توانمندی اقتصادی خانواده مددجویان در تأمین هزینه های درمانی در راستای کاهش این مشکلات از جمله خدمات مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) در این بخش است.در مجموع در سال 1396 ، نزدیک به 10 میلیارد ریال  در بخش سرپایی ( کاردرمانی، گفتاردرمانی، فیزیوتراپی، روان شناسی، و ... ) و نزدیک به یک میلیارد و پانصد میلیون ریال  در بخش روزانه به خانواده های نیازمند یارانه اعطا گردید. درمجموع یارانه اهدا شده به خانواده های بی بضاعت در سال 96 نسبت به سال 95، رشد چشمگیری داشته است...

 


 • برنامه مسافرتی ویژه والدین مددجویان :

 

متاسفانه وجود یک کودک معلول به خودی خود برخی موقعیت ها را برای تفریح با مانع روبرو می سازد و از طرفی براساس پیگیری بخش مددکاری این نتیجه حاصل شد که عمده مددجویان تحت پوشش موسسه از امکانات مالی مناسبی برای برنامه های تفریحی و مفرح را ندارند. بر همین اساس تدارک برنامه مسافرتی برای خانواده در دستور کار بخش اجتماعی قرارگرفت. در نهایت برنامه مسافرتی در سال 96 برای تعداد 113 نفر از مددجویان و خانواده های آنها و به مدت 3 روز اقامت در اقامتگاه بانک کشاورزی و بصورت کاملا رایگان برگزار گردید که مورد استقبال خانواده ها و کودکان آنها قرار گرفت. در این اردوی سه روزه امکاناتی از قبیل تامین محل اقامت و وعده های غذایی از طرف موسسه برای خانواده ها فراهم گردید. کارگاههای تفریحی شامل رنگ آمیزی برروی شال و تی شرت و هم چنین مسابقه بادبادکها با هدف ایجاد آموزش تمرینات حرکتی برای والدین و زمانی برای تفریح کودکان دراین سه روز اجرا شد. این اردوهای خارج از شهر در سال 97 با برگزاری اردوی زیارتی مشهد ادامه یافت.

 

 • برگزاری اردوهای و برنامه های تفریحی - آموزشی ویژه مددجویان :

بخش اجتماعی مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) در فرصتهای مختلف، اقدام به برگزاری اردوهای درون شهری وبرون شهری برای مددجویان شرکت کننده  در طرحهای اجتماعی می نماید. از جمله مهمترین اهداف این بخش در برگزاری این اردوها می توان به افزایش حس مسئولیت پذیری توانخواهان، ارتقای سلامت جسمی و روحی ایشان و همچنین زمینه سازی حضور اجتماعی این عزیزان و تغییر نگرش جامعه نسبت به آنها اشاره کرد. در همین راستا در هر یک از شهرهای یزد، کرمانشاه، سنندج، کاشان، تهران، شیراز و مشهد بر حسب مورد اردوهای درون شهری، برون شهری، بازدید از سینما، تئاتر کودک، و جشنهای مناسبتی برای این عزیزان و خانواده هایشان برگزار می شود.

امید است چنین برنامه هایی علاوه بر تحقق اهداف توانبخشی اجتماعی، فرصت لذت بردن بیش از پیش از زندگی و زیباییهای طبیعت را برای این فرشتگان زمینی فراهم نماید ...

 

 

 • ارائه خدمات دندانپزشکی به مددجویان

از طرفی رعایت بهداشت دهان و دندان  بخش مهمی ازمراقبت‌های فردی را درکودکان معلول و کم توان ذهنی تشکیل می دهد.و از طرفی با توجه به مشکلات و ناتوانی افراد معلول در رعایت نکات بهداشتی، مسایل دندانی در این گروه بسیار شایع می باشد.

بنابر دلایل فوق بردن این کودکان به مراکز دندانپزشکی بسیارلازم است. با توجه به استرس، اضطراب، بی قراری ناشی از مشکلات ذهنی، و عدم همکاری، این گروه از مددجویان نیازمند به انجام خدمات دندانپزشکی تحت بیهوشی کامل می باشد.هزینه خدمات دندانپزشکی به همراه بیهوشی بسیار بالا می باشد و همین امر منجر به بی توجهی و غفلت در این زمینه می گردد.

مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) در ادامه گسترش فعالیتهای حوزه توانبخشی اجتماعی تصمیم گرفته زمینه بهره مندی تعدادی از مددجویان نیازمند خدمات دندانپزشکی را که بنا به دلایلی امکان بهره مندی از این خدمات را ندارند فراهم کند. در ضرورت خدمات دندانپزشکی برای کودکان کم توان ذهنی و جسمی، تنها به این نکته اشاره می شود که کودک مبتلا به cp یا کم توانی جسمی شدید نسبت به کودکان همسال غیرمعلول خود بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار می گیرند و دلیلش این است که کودک، توانایی تمیز کردن دندان یا زبان خود را ندارد و معمولاً غذا در دندانها باقی می ماند. علاوه بر این، غدد بزاقی هم که سهمی از تمیز کردن دهان و دندان برعهده دارند در بعضی از این کودکان به درستی عمل   نمی کنند و این مشکلات نیز به دیگر مشکلات جسمی کودک می افزاید و درد و رنج او را بیشتر می کند. این کودکان هم نمی توانند مشکلات خود را به زبان آورند، بنابراین باید اشراف کامل به این مشکلات داشت، تا بتوان به این عزیزان کمک کرد. کودکان کم توان ذهنی نیز با مشکلاتی مشابه روبرو هستند و حتی اگر قدرت بیان کلمات را داشته باشند، به دلیل هزینه های زیاد یا دیگر مسائل، مشکلات دهانی و دندانی این عزیزان در اولویت قرار نمی گیرد...

به همین منظور موسسه توانبخشی ولیعصر تصمیم گرفت تا در این خصوص حامی خانواده های داری کودک معلول باشد و با همکاری مرکز خیریه جراحی محدود وردآورد و سازمان بهزیستی هزینه های خدمات ایشان را تا حد امکان و بضاعت خانواده کاهش دهد.

باتوجه به هزینه های بالای دندانپزشکی ویژه معلولان، مدتی است که بخش اجتماعی وارد این حیطه شده تا با کمک مالی به خانواده ها، زمینه افزایش سطح بهداشت در زندگی آنان را فراهم نماید. این طرح با همکاری مرکز دندانپزشکی وردآورد و بهزیستی استان تهران و از سال 95 آغاز گردید. تاکنون تعداد 54 نفر از کودکان و به مبلغ نزدیک به 200 میلیون ریال از حمایت های مالی موسسه در زمینه دندانپزشکی بهره مند بردند.

امید است با گسترش هرچه بیشتر خدمات بخش اجتماعی مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)، کودکان، نوجوانان و جوانان کم توان ذهنی و جسمی در سطح کشور، بتوانند از این خدمات بهره مند شوند ...

 

 


١١:١٠ - چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٣٦٨    /    تعداد نمایش : ٣٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

254437
بازدید این صفحه
223 |
بازدید امروز
3258284 |
کل بازدید
2 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014