جمعه ٢٥ خرداد ١٤٠٣
|
English

🖤مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)، با نهایت تأسف و تأثر ضایعه درگذشت امین معزز مؤسسه حضرت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت عرض می نماید. با قلبی اندوهگین از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جزیل آرزومندیم...🖤
عنوان
لباس فضایی
  
مقدمه:
    تفكر اولیه طراحی لباس فضایی ( space suite ) از آنجا آغاز شد كه فضانوردان در سفرهای فضایی خود، با مشكل بی وزنی به علت وجود خلاء در فضا مواجه شدند و برای جلوگیری از عوارض منفی اقامت طولانی در شریط بی وزنی، در سال 1971 لباسی بنام پنگوئن طراحی شد (penguin suite)
ایده استفاده از لباس فضایی برای بیماران با اختلال عملكرد حركتی توسط دكتر ولادیمیر تی چینا Dr. Vladimir Tychina ارائه شد و برای اولین بار در مؤسسه آكادمی_علمی كودكان روسیه بنام lk Adeli در سال 1992 مركزAdeli suit برای كودكان فلج مغزی ایجاد شد.
این رویكرد در سرتاسر كشور روسیه بعنوان یك رویكرد بومی استفاده می شود و كلینیك های مختلفی در كشورهایی مانند كانادا ،فرانسه، آلمان، استرالیا، پرتغال، سوئیس، دانمارك ،..... لباس فضایی را بعنوان یك روش درمانی مورد استفاده قرار
می دهند.
هدف از كاربرد لباس، اصلاح پاسچرهای نامناسب فعال سازی مكانیسم های جبران برای حفظ تعادل ، انقباض ایزومتریك عضلات بزرگ اندام تحتانی، تقویت مهارتهای حركتی، رفلكسها وسینرژیهای پاتولوژیك، افزیش ثبات در مفاصل و هماهنگی حركتی، بهبود و پیشرفت در گفتار و توسعه مهارتهای ذهنی و ارتباطی می شود.
 
 
مكانیسم عمل :
     بر اساس سیستم چند جانبه ای عملكرد (FAS) و اصلاح فعال حس عمقی (APC) است. استفاده از لباس باعث فعال شدن گیرنده های حس عمقی موجود در مفاصل، عضلات و لیگامانی ها می شود و بیمار را در شرایطی قرار می دهد كه عضلات بتوانند بطور مناسب و مشخص فعالیت نمایند و بتواند فیدبكی جهت همكاری همزمان مغز و عضله ایجاد نماید بطوریكه باعث افزیش ثبات فعالانه در فرد گردد.
 
 حیطه خدمات درمانی :
    این روش در بیماران فلج مغزی ( اسپاستیك، آتاكسی، دیستونیك ، با شدت و توزیع درگیری حركتی مختلف) ، ضربه مغزی، ناهنجاریهای ستون فقرات و مشكلات حركتی كاربرد دارد. و انتظارات درمانی بسته به نوع اختلال و شدت درگیری حركتی متفاوت است.
این روش در بیمارانی با تشنجات كنترل نشده ، صرع ، پوكی استخوان، كم توانی ذهنی، اختلالات رفتاری، بیماری های قلبی و تنفسی، بیماریهای عضلانی شدید مورد استفاده قرار
نمی گیرد.

       

  

خدمات درمانی :
    مدت زمان هر دوره درمانی شامل 34 جلسه درمانی 1 یا 2 ساعته است كه بسته به نیاز كودك توسط كارشناس بخش مشخص می گردد.
جلسات درمانی شامل مراحل آماده سازی ( ماساژ تراپی ) و استفاده از لباس فضایی
می باشد.

 

لباس فضایی شامل:
    لباس فضایی شامل: جلیقه مخصوص، شورت، پدزانویی، كلاه، كفش مخصوص، كششهای الاستیك تنظیم كننده و فیكس كننده است . لباس شامل 5 اندازه مختلف است كه كوچكترین اندازه آن برای بیماران با قد 115-86 سانتی متر و بزرگترین آن برای بیماران 160-150 سانتی متر می باشد.

10685
بازدید این صفحه
295 |
بازدید امروز
5733015 |
کل بازدید
3 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014