::.موسسه توانبخشی ولیعصر.::
هر كودكي توانمنديهاي ويژه خودش را دارد كه با كودك ديگر قابل مقايسه نمي باشد. شناخت و شكوفا كردن اين توانمنديها نياز به آموزش صحيح و مداخلات بهنگام دارد. لذا به نيازهاي كودك توجه كنيم و در رشد توانايي او سهيم باشيم شنبه ٠١ مهر ١٤٠٢
كاردرماني

کاردرمانی
  کاردرمانی یا Occupational Therapy به معنی استفاده از فعالیت های هدفمند بمنظور درمان می باشد.پیشکوستان کاردرمانی معتقد بودند که فعالیت و کار سلامت جسم و روان آدمی را تحت تأثیر می دهد از اینرو آنان پیشنهاد کردند که با استفاده از فعالیتهای هدفمند خاص
می توان به مددجویان دچار مشکلات جسمی، ذهنی و روانی کمک کرد که از این طریق به حداکثر توانمندیهای عملکردی و استقلال فردی خویش بخصوص در فعالیتهای روزمره زندگی خویش دست یابند.
ارزیابی و درمان، توصیه به استفاده از وسایل كمك توانبخشی به منظور بهبود مهارتهای حركتی، فعالیتهای روزمره زندگی(خوردن، آشامیدن، لباس پوشیدن بهداشت و بازی) هدف این بخش می باشد.

آنان با مشاهده و استفاده از آزمون های استاندارد، مصاحبه با والدین كودك، مشاهده كودك در محیط های متفاوت و مشورت با افراد تأثیرگذار در زندگی او اقدام به جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص كودك می نمایند و سپس براساس نتایج بدست آمده از این ارزیابیها برنامه درمانی خود را مشتمل بر دو بخش اهداف کوتاه مدت و بلند مدت طراحی می نمایند. کاردرمانگران تلاش می کنند ضمن یک نگاه واقعی به توانمندیها و ناتوانائیهای مددجو با بهره گیری از سیر تکاملی مددجو، عادات و علایق او را متناسب با سطح فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و فردی زندگی او در طراحی فعالیتهای درمانی خویش مشارکت دهند و همچنین استفاده از آزمونهای استاندارد مربوطه جهت ارزیابی اولیه و طراحی برنامه درمانی با اهداف كوتاه مدت و بلند مدت اقدام  نمایند.
کادر درمانگران ضمن مشارکت فعال كودك و خانواده وی در امر درمان تلاش می کنند پیچیده ترین رویکردهای درمانی را در غالب یک فعالیت هدفمند ساده به محیط زندگی روزمره كودك انتقال دهند و از این طریق توانائیها و ناتوانائیهای وی را به ترتیب افزایش و کاهش دهند و ایشان را به نهایت استقلال فردی و اجتماعی سوق دهند.
 

 

 

 

 حیطه های خدمات کاردرمانی:
  متخصص کاردرمانی با بهره گیری از رویکردهای مختلف درمانی در حیطه گسترده ای از ضایعات جسمی، ذهنی و روانی و در گروههای سنی مختلف و متفاوتی ارائه خدمت می نمایند. اما بطور کلی می توان این حیطه ها را به شرح ذیل خلاصه نمود:

- ضایعات نورولوژیک
- ضایعات عضلانی – اسکلتی
- مشکلات یکپارچگی حسی
- نواقص رشد و تکامل
- مشكلات ارتوپدیک

 
     


 

 

 

 

           

 خدمات بخش کاردرمانی:
-تنظیم برنامه های درمانی برای بهبود توانایی كودك در جهت ایفای فعالیتهای روزمره زندگی.
- ارزیابی کامل محل زندگی، کار و بازی كودك همراه با توصیه هایی به منظور بهبود شرایط سازگار در این محیطها.
- ارزیابی فعالیتها و مهارتهای عملکردی كودكان.
- ارائه توصیه های لازم به كودك و خانواده ایشان.
- تجویز ارتزها
 – وسایل كمكی و اسپیلنتها در صورت نیاز و آموزش نحوه استفاده صحیح از آنها.

کاردرمانگران با تشخیص اهمیت کار گروهی در بهبود هر چه سریعتر مشکلات كودك هماهنگ با سایر اعضای تیم توانبخشی و با مشارکت فعال خانواده در امر درمان به ارائه خدمت می پردازند.

صفحه اصلی|اهداف موسسه|مراکز وابسته |English

بازديدکنندگان اين صفحه: 6837 | بازديدکنندگان امروز: 142 | کل بازديدکنندگان: 5430660 | بازديدکنندگان آنلاین: 3
Copyright © 2007 VRF Inst. All rights reserved.