::.موسسه توانبخشی ولیعصر.::
🖤مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)، با نهایت تأسف و تأثر ضایعه درگذشت امین معزز مؤسسه حضرت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت عرض می نماید. با قلبی اندوهگین از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جزیل آرزومندیم...🖤 شنبه ٢٩ ارديبهشت ١٤٠٣
كاردرماني

کاردرمانی
  کاردرمانی یا Occupational Therapy به معنی استفاده از فعالیت های هدفمند بمنظور درمان می باشد.پیشکوستان کاردرمانی معتقد بودند که فعالیت و کار سلامت جسم و روان آدمی را تحت تأثیر می دهد از اینرو آنان پیشنهاد کردند که با استفاده از فعالیتهای هدفمند خاص
می توان به مددجویان دچار مشکلات جسمی، ذهنی و روانی کمک کرد که از این طریق به حداکثر توانمندیهای عملکردی و استقلال فردی خویش بخصوص در فعالیتهای روزمره زندگی خویش دست یابند.
ارزیابی و درمان، توصیه به استفاده از وسایل كمك توانبخشی به منظور بهبود مهارتهای حركتی، فعالیتهای روزمره زندگی(خوردن، آشامیدن، لباس پوشیدن بهداشت و بازی) هدف این بخش می باشد.

آنان با مشاهده و استفاده از آزمون های استاندارد، مصاحبه با والدین كودك، مشاهده كودك در محیط های متفاوت و مشورت با افراد تأثیرگذار در زندگی او اقدام به جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص كودك می نمایند و سپس براساس نتایج بدست آمده از این ارزیابیها برنامه درمانی خود را مشتمل بر دو بخش اهداف کوتاه مدت و بلند مدت طراحی می نمایند. کاردرمانگران تلاش می کنند ضمن یک نگاه واقعی به توانمندیها و ناتوانائیهای مددجو با بهره گیری از سیر تکاملی مددجو، عادات و علایق او را متناسب با سطح فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و فردی زندگی او در طراحی فعالیتهای درمانی خویش مشارکت دهند و همچنین استفاده از آزمونهای استاندارد مربوطه جهت ارزیابی اولیه و طراحی برنامه درمانی با اهداف كوتاه مدت و بلند مدت اقدام  نمایند.
کادر درمانگران ضمن مشارکت فعال كودك و خانواده وی در امر درمان تلاش می کنند پیچیده ترین رویکردهای درمانی را در غالب یک فعالیت هدفمند ساده به محیط زندگی روزمره كودك انتقال دهند و از این طریق توانائیها و ناتوانائیهای وی را به ترتیب افزایش و کاهش دهند و ایشان را به نهایت استقلال فردی و اجتماعی سوق دهند.
 

 

 

 

 حیطه های خدمات کاردرمانی:
  متخصص کاردرمانی با بهره گیری از رویکردهای مختلف درمانی در حیطه گسترده ای از ضایعات جسمی، ذهنی و روانی و در گروههای سنی مختلف و متفاوتی ارائه خدمت می نمایند. اما بطور کلی می توان این حیطه ها را به شرح ذیل خلاصه نمود:

- ضایعات نورولوژیک
- ضایعات عضلانی – اسکلتی
- مشکلات یکپارچگی حسی
- نواقص رشد و تکامل
- مشكلات ارتوپدیک

 
     


 

 

 

 

           

 خدمات بخش کاردرمانی:
-تنظیم برنامه های درمانی برای بهبود توانایی كودك در جهت ایفای فعالیتهای روزمره زندگی.
- ارزیابی کامل محل زندگی، کار و بازی كودك همراه با توصیه هایی به منظور بهبود شرایط سازگار در این محیطها.
- ارزیابی فعالیتها و مهارتهای عملکردی كودكان.
- ارائه توصیه های لازم به كودك و خانواده ایشان.
- تجویز ارتزها
 – وسایل كمكی و اسپیلنتها در صورت نیاز و آموزش نحوه استفاده صحیح از آنها.

کاردرمانگران با تشخیص اهمیت کار گروهی در بهبود هر چه سریعتر مشکلات كودك هماهنگ با سایر اعضای تیم توانبخشی و با مشارکت فعال خانواده در امر درمان به ارائه خدمت می پردازند.

صفحه اصلی|اهداف موسسه|مراکز وابسته |English

بازديدکنندگان اين صفحه: 7073 | بازديدکنندگان امروز: 490 | کل بازديدکنندگان: 5709811 | بازديدکنندگان آنلاین: 3
Copyright © 2007 VRF Inst. All rights reserved.