چهارشنبه ٠٢ اسفند ١٤٠٢
|
English

مهلت ثبت نام در سامانه پی کی یو تا ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۷ اسفندماه تمدید شد. جهت مشاهده فیلم راهنمای مراحل ثبت نام به بخش فیلمهای آموزش در انتهای صفحه اول سایت مراجعه نمایید...
عنوان
اخبار موسسه


  چاپ        ارسال به دوست

طرح راهي به آسمان با موفقيت در استان قم اجرا شد.

در راستاي اجراي كشوري طرح راهي به آسمان ( اهداي وسايل كمك توانبخشي به كودكان فلج مغزي 2 تا 14 سال)، از تاريخ 22/7 / 91لغايت 26/7 /91 اين طرح توسط مؤسسه توانبخشي وليعصر (عج) در استان قم اجرا شد.

    تنها خداست كه از درد دل مادر و پدر يك كودك با ضايعه شديد جسمي - حركتي آگاه است. هيچ كس نمي تواند درك كندفكر به اينكه فرزندت هيچگاه نخواهد توانست مثل يك كودك عادي راه برود، راحت غذا بخورد، بخوابد، بازي كند و مستقل زندگي كند، چه فشارهاي روحي فراواني به يك مادر وارد مي كند. تقريباً بيشتر وقت اين والدين صرف كارهاي شخصي آنها مي شود. زندگي يك روز عادي مادر يك كودك فلج مغزي سرشار از اين مشكلات است: او بايد براي هرجابجايي فرزندش را در آغوش بگيرد، هرچه سن كودك بالاتر مي رود، وزن او بيشتر مي شود و فشارهاي جسمي زيادي به اين مادران وارد مي شود، به طوريكه بسياري از آنها در اوج جواني متحمل دردهاي مزمني در كمر، زانو، دستها و پاهاي خود هستند. حتي حمام كردن اين بچه ها هم سرشار از مشكل است ( بستگي به شدت ضايعه‌) . بسياري از اين بچه ها تعادل جسمي مناسب ندارند و هر لحظه خطر افتادن آنها وجود دارد و همين مشكلات، حمام را به يك كابوس براي آنها تبديل كرده است. اين والدين مجبور هستند بيشتر اوقات فراغت خود را در خانه بگذرانند. مشكلات حمل و جابجايي اين بچه ها، يك پياده روي خانوادگي به همراه فرزند دلبندشان را براي آنها به يك رويا تبديل كرده است چه برسد به مسافرت، مهماني، گردش و ... . علاوه بر اين بسياري از اين والدين از نحوه صحيح حمل و جابجايي، تغذيه، خواباندن و حمام كردن اين كودكان  آگاه نيستند و اين عدم آگاهي در پاره اي از مواقع خللهاي جبران ناپذيري در عملكرد حركتي فرزند آنها خواهد گذاشت. بسياري از اين خانواده ها تصور مي كنند تنها مراجعه به مراكز توانبخشي و درماني براي بهبود مهارتهاي جسمي  و حركتي فرزند آنها كافي است در حاليكه تجربه ثابت كرده است استفاده از وسايل كمك توانبخشي  در كنار خدمات توانبخشي، در رسيدن به حداكثر استقلال اين افراد مؤثراست. با وجود همه اين مسائل، وظيفه مؤسسات توانبخشي و مراكز مسئول در اين مسئله است كه زمينه هاي برخورداري اين بچه ها و خانواده هاي آنها را از وسايل كمك توانبخشي و كمك آموزشي فراهم نمايند.

     مؤسسه توانبخشي وليعصر (عج) در راستاي هدف حمايت از افراد داراي اختلالات ذهني و جسمي حركتي،  از طريق توسعه خدمات حمايتي و پيگيري حقوق اجتماعي آنها، اقدام به تهيه وسايل كمك توانبخشي و كمك آموزشي بين كودكان فلج مغزي 2 تا 14 سال نموده است. اين طرح براي اولين باز در شهر تهران و سپس كاشان با تحت پوشش قرار دادن بيش از 1000 مددجو اجرا شد. به حمد خدا اجراي طرح موفقيت آميز بود و با استقبال خانواده هاي اين كودكان مواجه شد، به طوريكه ماهها همكاران ما در مؤسسه حجم گسترده اي از پيامهاي محبت آميز اين خانواده ها را پذيرا بودند. پس از موفقيت آميز ارزيابي شدن اين طرح، در راستاي هدف مؤسسه مبني بر تلاش برای حمایت از معلولان در سراسر كشور از طریق توسعه خدمات حمایتی و حقوق اجتماعی آنها، مديران مؤسسه اجراي كشوري طرح را مدنظر قرار دادند. لذا پس از رايزنيهاي مداوم و انجام هماهنگيهاي مورد نياز با سازمانهاي ذي ربط از جمله بهزيستي در استانهاي مختلف، با استعانت از خداوند متعال و در سايه الطاف حضرت معصومه (س)، اجراي كشوري طرح از شهريور ماه سال جاري از استان قم آغاز شد.

      مجتمع آيت الله گلپايگاني واقع در شهر قم، ميزبان ما براي اجراي طرح بود. همه ما فارغ از جايگاه سازماني، تنها براي يك هدف به قم رفته بوديم: خدمت خالصانه و بي ريا به فرشتگان زميني خداوند. از روز اول همه چيز مطابق با برنامه ريزيهاي قبلي انجام شد. خانواده ها به همراه فرزندشان كه در آغوش آنها بود يكي يكي به سالن اجراي طرح مي آمدند. حس همدلي و صميميتي كه بين همكاران مؤسسه بود به خانواده ها نيز منتقل مي شد و فضاي اجراي طرح را سرشار از صفا و صميميت كرده بود.  در كنار اين صميمت عكس العمل بچه ها وقتي كه آنها را روي نمونه وسايل قرار مي داديم كه تناسب وسيله را براي آنها بسنجيم واقعا ديدني بود. لبخند زينب 11 وقتي كه روي كالسكه نشسته بود و دستهايش را به علامت تشكر از خدا بالابرده بود، امير حسين كوچولوي دوست داشتني كه مي گفت مامان حالا ديگه مي تونيم با اين كالسكه بريم مشهد؟ محمد كه از راه رفتن خودش با واكر به وجد آمده بود و بقيه بچه هايي كه شادي به راحتي در چهره شان قابل ديدن بود هيچ گاه از ياد ما نمي رود. بعضي از بچه ها انقدر در اين وسايل احساس راحتي مي كردند كه حاضر نبودند از روي وسايلي كه براي نمونه گذاشته بوديم بلند شوند و روي وسيله اي كه به خودشان اهدا كرده بوديم، بنشينند.

   اين طرح براي اولين بار بود كه در شهر قم اجرا مي شد و مشابه چنين طرحهايي نيز تا به حال در اين شهر اجرا نشده بود، لذا خانواده ها در هنگام ورود حالتي از ناباوري توأم با اميد داشتند. بسياري از آنها ساعات يا روز بعداز دريافت وسايل مجدداً مراجعه مي كردند و مي گفتند كه هنوز باورمان نمي شود به اين راحتي و تنها پس از ارزيابي فرزندمان و تعيين نيازههاي او، اين وسايل خيلي راحت و بدون هيچ مشكلي به ما اهدا شده است و علاوه بر رضايت و تشكر فراوان مي گفتند حاضرند همه جوره در راستاي اجراي اهداف طرح راهي به آسمان به مؤسسه كمك كنند.

    نكته قابل توجه در سالن اجراي طرح، توجه بيش از اندازه والدين به فيلم آموزشي بود كه در سالن انتظار براي خانواده ها پخش مي شد. مطالب مطرح شده در فيلمها براي آنها بسيار آموزنده و كاربردي بود به طوريكه اكثر آنها سوال مي كردند كه چگونه مي توانند اين فيلمها را تهيه كنند و پاسخ آنها اين بود كه پس از ارزيابي فرزندتان اين فيلمها به همراه كتابچه هاي آموزشي با موضوعات نحوه صحيح

خواباندن، تغذيه، حمل و جابجايي، حمام كردن و مناسب سازي محل زندگي براي كودكان فلج مغزي، رايگان به شما اهدا خواهد شد. از مهمترين اهداف تهيه اين كتابچه ها و سي دي ها از طرف مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج) و توزيع رايگان آنها بين خانواده هاي كودكان فلج مغزي : آشنايي خانواده ها با اصول كلي مراقبتهاي روزمره زندگي، مشاركت هرچه بيشتر و فعال تر خانواده در روند درماني مددجو، جلوگيري از الگوهاي صحيح حركتي و وضعيتي براي كودك، كمك به رشد و استقلال كودك در انجام فعاليتهاي روزمره، اجتناب از اتخاذ الگوهاي غلط توسط مراقب كه منجر به دردهاي مضمن مثل دردهاي كمري، شانه و زانو مي باشد.

    به حمد خدا در زمان اجراي طرح هيچگونه مشكلي به وجودنيامد و تقريبا همه خانواده ها از اجراي طرح در استان قم رضايت داشتندبه طوريكه رضايت آنها به خوبي در دل نوشته هايي كه براي ما نوشته اند به خوبي نمايان است. در مدت زمان اجراي طرح ما ميزبان بازديدكنندگاني از مراكز مختلف از جمله حوزه علميه قم و سازمان بهزيستي استان قم بوديم. نماينده آيت الله حسيني بوشهري - امام جمعه محترم قم - يكي از ميهمانان محترم ما بودند. پيامي كه در دفتر يادبود ما به يادگار گذاشتند گوياي اين رضايت است : " شادي، اميد بخشي و نشاط آوري به خانواده هاي متدين و مؤمن در مساعدت كاهشهاي جسمي و روحي فرزندان از عبادات بزرگ و بالاتر از جهاد در راه خدا محسوب مي شود و زمينه ساز خرسندي خداي متعال و تبسم حضرات معصومين (ع) بويژه مولايمان امام عصر (عج) است كه بر شما عزيزان مبارك و ميمون باد. تلاش عزيزان در سطح ستاد و صف اين حركت الهي مقبول خداي متعال بوده و شايسته تقدير است. " همچنين مسئولين مختلف بهزيستي استان قم از جمله مدير كل بهزيستي، معاون تعاون بخشي و كارشناسان مختلف اين سازمان در بازديد از محل اجراي طرح،  كمال رضايت را از اجراي اين طرح داشتند به طوريكه اهميت طرح را چنان مي ديدند كه هماهنگي لازم جهت درج خبر اجراي طرح در شبكه نور - شبكه استاني سيماي مركز قم - از طرف سازمان بهزيستي انجام شد و در مدت زمان اجراي طرح، مسئولين روابط عمومي بهزيستي  بارها براي پوشش خبري طرح به محل اجرا مراجعه كردند.

    نكته اي كه قابل توجه بود استقبال خانواده هايي بود كه واجد شرايط شركت در طرح بودند اما از اجراي طرح در استان قم و چگونگي ثبت نام در آن مطلع نشده بودند و پس از اطلاع از اجراي چنين طرح در سطح استان قم،  بارها به محل مجتمع مراجعه مي كردند و خواستار دريافت وسايل بودند. تعداد اين افراد به حدي بود كه مسئولين مؤسسه تصميم گرفتند اجراي طرح را به مدت دو روز تمديد كنند. با اين حال ما در مؤسسه توانبخشي وليعصر (عج) هنوز هم به فكر خانواده هاي محترم كودكان داراي ضايعات شديد جسمي حركتي استان قم كه به هر دليلي موفق به شركت در طرح راهي به آسمان نشده اند هستيم و آنها را فراموش نمي كنيم. لذا هر گاه امكان اهداي وسايل به اين خانواده هاي محترم از طرف مؤسسه محيا شد، در اسرع وقت از طريق سايت مؤسسه اطلاع رساني خواهيم كرد.

     با حمد و سپاس خداوند متعال اجراي طرح بدون هيچ مشكلي و مطابق با برنامه ريزيهاي انجام شده به پايان رسيد. در مدت زمان اجراي طرح اهداي وسايل كمك توانبخشي در استان قم، تعداد 224 مددجو مورد ارزيابي قرار گرفتند كه پس از ارزيابي وسايل توانبخشي و آموزشي مورد نياز  به آنها اهدا يا راهنمايي هاي لازم به آنها ارائه شد.

به اميد روزي كه همه كودكان فلج مغزي اين سرزمين امكان استفاده از وسايل كمك توانبخشي استاندارد را داشته باشند و تمامي خانواد هاي اين عزيزان نيز از دانش و آگاهي لازم جهت مراقبت و نگهداري صحيح از فرزندشان برخوردار شوند...


١١:١٢ - پنج شنبه ٦ آبان ١٣٩١    /    شماره : ١٨٤    /    تعداد نمایش : ٧٠٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

474017
بازدید این صفحه
150 |
بازدید امروز
5612448 |
کل بازدید
2 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014