سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨
|
English

هر كودكي توانمنديهاي ويژه خودش را دارد كه با كودك ديگر قابل مقايسه نمي باشد. شناخت و شكوفا كردن اين توانمنديها نياز به آموزش صحيح و مداخلات بهنگام دارد. لذا به نيازهاي كودك توجه كنيم و در رشد توانايي او سهيم باشيم
عنوان
آرشیو


  چاپ        ارسال به دوست

مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) به مناسبت روز جهانی معلولین برگزار کرد :

برگزاری جشن لبخند فرشتگان زمینی ( ویژه روز جهانی معلولین )

 

همه وجودشان قلبشان است و همه قلبشان، نگاهشان و همه نگاهشان سرشار از نوعی رمز و راز. نگاهشان کتابی پر محتوا است که باید آن را با صبر و حوصله فراوان خواند.
از  فرشتگان زمینی می گویم، از آنان که امید را در زندگی معنا می بخشند و شور و نشاط را تجلی می دهند، از آنان که با محبت و صمیمیت وصف ناپذیرشان احساس خوشایندی در انسان بر می انگیزند و دوره کامل کتاب دوستی و گل همیشه شکوفای عشق ، محبت و وفایند.

 از عزیزانی که وقتی با آنان هم صحبت می شویم در کلامشان می توان الفبای امید را معنا کرد. هم آنان که با تلاش و کوشش فراوان به دنیای تیره خویش رنگ و جلوه ای تازه می بخشند.

آری از کم توانان ذهنی و کودکانی که اختلالات یادگیری یا رفتاری دارند یا گرفتار چند معلولیت به صورت توأمان هستند و از آنانی که به هر دلیلی محدودیتی در جسم یا ذهن خود دارند می گویم که وقتی به چشمان معصومشان می نگری در اعماق پر رمز و راز نگاهشان ابهامی نهفته و مرموز می یابی...

صفحات تقویم زندگی ورق خورد و بازهم رسیدیم به دوازدهم آذر، روز جهانی معلولین.

مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) سالهاست در حیطه های مختلف توانبخشی به کودکان، نوجوانان و جوانان کم توان ذهنی و جسمی، خدمت می کند. ارتقای سطوح گوناگون مهارتهای مددجویان، زمینه سازی جهت حضور اجتماعی این عزیزان در جامعه، ارائه خدمات بر اساس رویکردهای نوین توانبخشی و تحقق حقوق مادی و معنوی کودکان معلول همواره سرلوحه فعالیتهای مؤسسه بوده است. در همین رابطه مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) همه ساله به ویژه در سالهای اخیر، روز جهانی معلولین را به عنوان فرصتی جهت نمایش توانمندیهای مددجویان به اقشار مختلف جامعه مدنظر قرار داده است. به همین مناسبت امسال ویژه برنامه این روز با عنوان « جشن  لبخند فرشتگان زمینی »، توسط مؤسسه با حضور بیش از 300 نفر از مددجویان و والدین ایشان روز دوشنبه مورخ 8/9/1394 در سالن آمفی تئاتر پردیس سینمایی قلهک برگزار شد.

 

  •  گزارش مراسم :


میهمان ویژه این مراسم کودکانی از جنس آسمان بودند، لذا تدارک میزبانی مناسب این عزیزان از روزها قبل در حال انجام بود. با توجه به اینکه این روز متعلق به مددجویان است در تدوین محتوای برنامه سعی بر این بوده است که از پتانسیل و توانمندی این عزیزان و خانواده آنها استفاده شود. لذا برنامه به گونه ای برنامه ریزی شد که بیشتر بخشهای برنامه توسط مددجویان اجرا شود. 

روز اجرای مراسم فرا رسید . تعدادی از مددجویان در درب ورودی سالن ضمن گفتن خیرمقدم به میهمانان، شاخه گلهایی که نمادی از عشق، دوستی و مهرورزی بود به دوستانشان هدیه می کردند.

بچه ها یکی یکی با شاخه گلی در دست به همراه والدینشان وارد سالن می شدند. گل لبخند بر لبانشان میهمان شده بود و  برق شادی در عمق نگاهشان هویدا بود.

 

با رسیدن تمامی میهمانان، مراسم با تلاوت قرآن توسط مددجوی مرکز جامع توانبخشی نوید عصر آغاز شد. لحن دلنشین او هنگام قرائت قرآن، صفای خاصی در همان ابتدا به مراسم بخشید.

سرود جمهوری اسلامی توسط گروه سرود مرکز حرفه آموزی ارمغان عصر اجرا شد.

 

 مجریان این برنامه صبا ( مددجوی مرکز ارمغان عصر ) و مادر یکی از مددجویان بودند. اعتماد بنفس صبا در اجرا، ادای با صلابت جملات و اجرای موفق او،نشان داد که نگرش مبنی بر ناتوانی به افراد کم توان ذهنی باید جای خود را به باور توانمندیهای این عزیزان و ایجاد زمینه ای برای نمایش بروز استعدادهایشان دهد.

در ادامه حضار در سالن، میهمان سخنان ارزشمند مدیرعامل محترم مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج)، جناب آقای دکتر میرخانی شدند.

 

 

پس از سخنرانی، امیر علی ( مددجوی مرکز امید عصر ) با همراهی برادرش به روی صحنه رفت تا دل نوشته ای را با عنوان « نامه ای به خدا » که از روزها قبل جهت این برنامه آماده کرده بود، بخواند. قطرات اشکی که روی گونه های میهمانان هنگام خواندن متن توسط امیر علی نشسته بود نشان از تأثیر کلام وی داشت که از دل برآمده و به دل نشسته بود...

 

بخشهایی از این دلنوشته را با هم مرور می کنیم :

ای خدای بزرگ و مهربون سلام

تو خوب می دانی که پاهایم در راه رفتن با من همراهی نمی کنند

دستهایم در انجام کارهای ساده زود خسته می شوند

برای جابجا شدن نیاز به کالسکه و ویلچر دارم

برای غذاخوردن، لباس پوشیدن و حمام کردم نیاز به کمک پدر و مادرم دارم

دستها و کمر مادرم به دلیل جابجایی من درد می کند

هزینه های درمان من پدرم را آزار می دهد

وسایل مورد نیاز برای جابجایی و حمل و نقل من خیلی نایاب است

حمایتهای مسئولین از من و دوستانم خیلی زیاد نیست

نگاههای ترحم آمیز مردم ، من و پدر و مادرم را آزار می دهد موانع کوچه و خیابان نیز مزاحم همیشگی من هستند

مادرم برای آینده من خیلی غصه دارد

اما خدای مهربون :

من همیشه متشکر و سپاسگزار هزاران نعمت توأم ،

چرا که :

دلی دارم به وسعت دریا

روحی دارم به گستره عالم هستی

قلبی دارم مهربان

امیدی دارم خستگی ناپذیر

اراده ای دارم چون آهن مستحکم

توقعی دارم بسیار اندک

رضایتمندی دارم بسیار زیاد

حسود نیستم که دیگران بیش از من نعمت دارند

بخیل نیستم در محبت کردن به دیگران

اهل صدق و صفایم

از دورنگی و دروغ بیزارم

مادری دارم فرشته

پدری دارم نازنین

درمانگرانی دارم دلسوز

خدایا من راضیم به آنچه که به من دادی

خدایا تو راضی باش که روز به روز توانمندیهایم اضافه شود و ناتواناییهایم کم تر

خدایا به پدر و مادرم کمک کن که بتوانند بار سنگین مشکلاتم را تحمل نمایند

خدایا پدر و مادرم را همیشه و همیشه و همیشه برایم حفظ کن

خدایا به همه کسانی که به ما فکر می کنند کمک کن و همیشه آنها را سالم نگه دار

خدایا بر طول عمر بانی مؤسسه که همیشه به ما فکر می کند و به یاد ماست بیفزای ...

پس از اجرای امیر علی شرایط احساسی خاصی در سالن به وجود آمده بود و در ادامه اجرای جدی، با احساس و قابل تحسین مددجویان در قالب «گروه تئاتر مرکز ارمغان عصر» ،  حضار در سالن را به وجد آورد.

 

مرکز توانبخشی و حرفه آموزی ارمغان عصر، مدتی است با هدف شناسایی جنبه های مختلف توانمندیهای مددجویان و همچنین تغییر نگرش جامعه به این عزیزان، اقدام به راه اندازی گروه تئاتر کم توانان ذهنی نموده است. به گفته مربی تئاتر این مرکز، نمایشی که به مناسبت این روز برگزار شد در پی القای توانمندی مددجویان در قالب ادای کلمات و حرکات نمادین بود.

 

در ادامه نوبت به فاطمه ( مددجوی مرکز جامع توانبخشی نوید عصر ) رسید. فاطمه با سن کمش و با اینکه با واکر راه می رفت با همراهی مادرش برای قرائت دعای فرج به روی صحنه رفت. فاطمه چنان با احساس دعا را زمزمه می کرد گویی با تک تک کلماتش می گفت به من و دوستانم اعتماد کنید و ما را باور داشته باشید...

پس از خواندن دعا توسط فاطمه، پدر یکی از مددجویان که به همراه فرزندش به روی صحنه رفته بود، حضار در سالن را میهمان متن دلنوشته خود کرد.  تشویقهای مکرر حضار پس از اجرای این بخش، نمایانگر این بود که صحبتهای این پدر مهربان، حرف دل بسیاری از والدین کودکان کم توان ذهنی و جسمی بوده است...

یکی از اهداف مؤسسه از اجرای این برنامه  ارتقای سطح روحیه مددجویان و خانواده ها و ایجاد زمینه ای برای شادی و نشاط و تخلیه انرژی مددجویان بود لذا از گروه هنری ویژه کودکان دعوت شده بود تا با اجرای تئاتر عروسکی وبرگزاری مسابقه ویژه مددجویان، این هدف را محقق سازد.

این بخش از برنامه برای بچه ها بسیار جالب توجه بود به نحوی که لحظاتی سرشار از لبخند و سرور برای این عزیزان و خانواده آنها رقم خورد. 

 

حسن ختام برنامه نیز برگزاری مراسم تقدیر بود. در این بخش از برنامه از 6 نفر از مددجویان مرکز ارمغان عصر که موفق به قبولی در آزمون فنی حرفه ای شده بودند ، برهان کوهکن برنده مدال طلای مسابقات بوچیا و همچنین تعدادی از خانواده هایی که با مشارکت در امر توانبخشی نقش مهمی در پیشرفت فرزندشان داشتند تقدیر به عمل آمد.  

 

  • بازتاب اجرای برنامه در رسانه ها :

 

هر طرح و برنامه ای که برای اولین بار اجرا شود، بی شک مورد توجه رسانه ها قرار خواهد گرفت. حال اگر این برنامه مقارن با مناسبتی خاص باشد، ارزش خبری آن برای رسانه ها دو چندان خواهد شد. طرحها و برنامه های مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) با توجه به اثربخشی و منحصر به فرد بودن، به نوبه خود، بسیار مورد توجه روزنامه ها، خبرگزاریها و رسانه های صوتی و تصویری قرار گرفته است.

این برنامه نیز به دلیل ایده نو و جذاب آن مورد توجه برخی رسانه ها قرار گرفت. لذا گزارشگرانی از شبکه « سلامت » سیما و شبکه« تهران » سیما ( برنامه در شهر ) به تهیه گزارش از این مراسم پرداختند و اخبار مربوط به آن در شبکه های رادیویی « جوان » و  «سلامت» پخش و همچنین خبرگزاریهایی از جمله مهر، افکارنیوز، کتابک ( سایت مرجع کودکان ایران) و ... این برنامه را پوشش دادند.

در انتهای این مراسم آرزوی مشترک همه ما در مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) این بود که کاش صفحه دوازدهم آذر تقویم امسال به گونه ای دیگر رقم بخورد، ای کاش همه اقشار جامعه احساس مسوولیت کنند و بار سنگین مسوولیت رسیدگی به مشکلات معلولین را فقط بر عهده شخص، نهاد یا سازمان خاصی قرار ندهند. ای کاش همه مردم حیطه مسئولیت هایشان را وسیع گردانند و برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و آسایش به فکر همنوع خود نیز باشند.

ای کاش غبار دلهایمان را با یاد و توکل بر پروردگار مهربان و بخشنده بزداییم و به احکام الهی و وظایف انسانی خود عمل کنیم. ای کاش دایره دیدمان را وسیع گردانیم و فرهنگ درک معلولیت و برخورد با اقشار مختلف معلولین را بیاموزیم و به فرزندانمان نیز آموزش دهیم. ای کاش باور کنیم شاید در پس بسیاری از جسم های ناتوان و آسیب پذیر، روحی بزرگ و افکاری والا نهفته باشد و ای کاش یاد بگیریم که خیلی راحت از کنار مسائل عبور نکنیم.

مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) امیدوار است با اجرای این برنامه ها علاوه بر ارتقای سطح اعتماد بنفس این فرشتگان زمینی و ایجاد زمینه ای برای حضور اجتماعی ایشان، بتواند نگاه کلیشه ای جامعه به این عزیزان را تغییر دهد...

 

 


٠٨:٥٣ - چهارشنبه ١٨ آذر ١٣٩٤    /    شماره : ٢٨٧    /    تعداد نمایش : ٢٢٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

1695717
بازدید این صفحه
236 |
بازدید امروز
3187906 |
کل بازدید
4 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014