دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩
|
English

امام علی (ع): هر كس دلي را شاد كند خداوند از آن شادي، لطفي براي او قرار دهد كه به هنگام مصيبت چون آب زلالي بر او باريدن گرفته و تلخي مصيبت را بزدايد. میلاد مولود کعبه و سالروز گرامیداشت مقام مرد مبارک باد. *******مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)********
عنوان
آرشیو


  چاپ        ارسال به دوست

به بهانه ورود برخی توانخواهان به مدرسه :

برگزاری جشن شکوفه ها در مراکز وابسته به مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج)

با استعانت از خداوند متعال و در نتيجه تلاش مربيان و والدين؛ برخي از  توانخواهان بخش آموزش روزانه و اختلال يادگيري مراكز وابسته به مؤسسه، در مدارس استثنایی یا عادی پذيرفته شدند. به همين مناسبت در آستانه بازگشایی مدارس، جشنی در هر یک از مراکز با حضور این عزیزان و خانواده و مربیان دلسوز آنها برگزار شد.

- آغاز ماه مهر ...  :‌

شروع ماه مدرسه مصادف است با آغاز فصل پاییز. برگ های درختان که شروع به ریزش می کنند، شکوفه های لبخند کودکان، یکی یکی گل می دهند. در فضای کلاس ها، تخته سیاه ها چشم انتظارند تا دوباره سراپا پر شوند از عطر لبخند هم شاگردی ها. کلمات مهربان، بی تابند تا دستی کوچک، با مداد شوق، بر صفحه های سفید دفترهای چهل برگ، بنویسدشان. مهر، ماه مهربانی مهتاب است؛ ماه میزبانی نیمکت های عاشق درس و مدرسه؛ مهر، ماه مدرسه است. سال تحصیلی که آغاز می شود نسیم، عطر پرواز را از سطرهای مقدس کتاب ها، همراه با صدای کودکان سر خوش مدرسه، به آسمان هفتم می رساند. فرشته ها از پشت پنجره های کلاس سرک می کشند به تماشای کودکانی که مشتاق، به درس های معلمی که زندگی را به آنان می آموزد، گوش سپرده اند. هوا در این فضای مقدس نفس  می کشد تا معطر شود به این جمله که : «اول هر کاری به نام ایزد دانا» و این، شیرین ترین دانه علم است که معلم در ابتدایی ترین لحظه مهر، در جان شاگردان جوانش می نهد.

ماه مهر امسال براي خانواده های برخی از توانخواهان مراکز وابسته به مؤسسه، رنگ و بوي ديگري دارد. چرا كه بر خلاف تصور عامه، فرزند آنها نيز با وجود کم توانی ذهنی یا جسمی، توانسته است به مدرسه راه یابد. هرچند ورود به مدرسه برای این کودکان آغاز راهی سخت و پرپیچ و خم است، اما همین که مجوز ورود به این راه برای آنها صادر شده ، جای بسی امیدواری است...

- اهمیت مداخلات زودهنگام در توانبخشی ....

ورود این کودکان به مدرسه اهمیت مداخلات زودهنگام توانبخشی را دوچندان نمایان می سازد. هرچه کودکان کم توان ذهنی یا جسمی از سالهای اولیه زندگی، تحت آموزش و توانبخشی قرار گیرند، آمادگی ذهنی آنها برای ورود به مدرسه و آغاز زندگی اجتماعی بیشتر می شود. سالهای اولیه زندگی جزء گرانبهاترین اوقات است که پایه ها و ستونهای لازم برای یادگیری و آموزش در مراحل بعدی زندگی را فراهم می سازد. طراحی برنامه آموزشی ویژه کودکان کم توان ذهنی به خصوص در زمان طلایی، کاری دقیق و پیچیده است که نیازمند مشارکت و همکاری گروههای گوناگون متخصصین است. درمانگران تخصصهای متفاوت از جنبه های مختلف حرکتی،گفتاری، شناختی، اجتماعی و خودیاری، مشکلات یادگیری یک کودک کم توان را مورد بررسی و کنکاش قرار می دهند. پس از مشخص شدن نقاط ضعف و قوت کودک، یک برنامه آموزشی متناسب با نیاز کودک تدوین می شود. اجرای برنامه آموزشی تهیه شده نیازمند نظارت مستقیم و مداوم تمامی متخصصین درگیر در طراحی برنامه است.  هر یک از این کودکان راه یافته به مدرسه، حداقل یک سال تحت آموزش زیر نظر کادر تخصصی توانبخشی قرار گرفته اند.

- گزارش جشن :

                                         

فرزنداني كه داراي مشكلاتي از بدو تولد هستند؛ به نوعي توجه والدين را بيشتر بر خود متمركز مي كنند و كسب موفقيتي هرچند كوچك ازطرف آنها برای والدین ارزشمندتر است. شادي بي حد و حصر والدين بچه ها در جشن شكوفه ها که در مراکز نوید عصر، امید عصر، نگار عصر، فروغ عصر و نگین عصر برگزار شد به خوبي بيانگر اين واقعيت بود. امسال نیز همانند سالهای گذشته، همزمان با آغاز سال تحصیلی و به گرامیداشت قبولی برخی از مددجویان مراکز وابسته به مؤسسه جشنی در هر مرکز به این مناسبت برگزار شد. گروه تئاتر و موسیقی کودک، برگزاری مسابقه برای بچه ها و والدین،از وجوه مشترک کلیه این جشنها بوده است. باشد که به این بهانه، توجه بیشتری به آموزش و توانبخشی این کودکان در سالهای اولیه زندگی جلب شود.

این اسامی مربوط به فارغ التحصیلان بخشهای روزانه و پذیرفته شدگان در مدارس استثنایی است. مدت حضور این بچه ها در مراکز توانبخشی گویای این مطلب است که پیشرفت آنها به دلیل محدودیتهایی که دارند نیازمند زمان و صبر و حوصله بیشتری از پیشرفت بچه های عادی است.

 


٠٨:٢٤ - چهارشنبه ٣ دی ١٣٩٣    /    شماره : ٢٣٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

2061199
بازدید این صفحه
1474 |
بازدید امروز
4048050 |
کل بازدید
1 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014