::.موسسه توانبخشی ولیعصر.::
🖤مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)، با نهایت تأسف و تأثر ضایعه درگذشت امین معزز مؤسسه حضرت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت عرض می نماید. با قلبی اندوهگین از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جزیل آرزومندیم...🖤 شنبه ٢٩ ارديبهشت ١٤٠٣
طرح اهدا وسايل كمك توانبخشي

طرح راهي به آسمان چيست؟

كودكان دچار نقايص جسمي بخصوص آنهايي كه قادر به انجام كارهاي روزمره زندگي نيستند و در تمامي اين امور وابسته به والدين خودهستند معمولا سير بهبودي شان يك روند كند يا متوقف را طي ميكند. گاه بعضي ازاين كودكان نه تنها پيشرفت خوبي در زمينه حركتي ندارند بلكه به دليل مشكلات شديد و متعدد روز به روز يك روند نزولي را سپري مي نمايند. معمولا خانواده ها در تكاپوي يافتن راه حلي براي بهبود فرزند خويش،مرتب مراكز و كلينيكهاي مختلف توانبخشي را با پرداخت هزينه هاي سنگين تجربه مي كنند. زمان به سرعت سپري مي شود، جلسات درماني يكي پس از ديگري انجام مي شود، اما والدين همچنان مجبورند تمامي كارهاي روزمره ( شامل: حركت كردن، غذا خوردن، آشاميدن، لباس پوشيدن، حمام رفتن، دستشويي بردن و ... ) فرزندشان را براي انجام دهند. سن كودك بالاتر مي رود و وزن او بر كمر و اندامهاي پدر و مادر سنگيني مي كند و عدم آگاهي از شيوه هاي صحيح مراقبت و توجه نكدن به آن باعث خستگي و اسيب جسمي ورواني ايشان مي گردد.

امروزه تحقيقات و مطالعات گسترده توانبخشي بيانگر اين مطلب است كه خانواده ها نبايد صرفاً به خدماتي كه در مراكز توانبخشي ارائه مي شود اتكا كنند. بلكه بايد بتوانند زمينه استفاده از هر توانمندي كه كودك دارد را فراهم سازند. كودكي كه مي تواند با كمترين كمكي بنشيند، بايستد، راه برود، غذا بخورد، لباس بپوشد و ... به او اجازه ظهور و بروز بدهند. يكي از مهمترين عواملي كه مي تواند اين امكان را براي كودك به وجود آورد استفاده از وسايل كمكي است. اينكه چگونه و به چه شكلي به كودك كمك شود واز چه وسايلي استفاده كنيم، نيازمند افزايش دانش و آگاهي والدين است. در صورتي كه اين امر محقق شود يك تغيير كوچك در محيط زندگي كودك، زمينه بروز و افزايش توانمنديهاي مختلف براي كودك در آينده را به راحتي فراهم مي سازد. به همين منظور موسسه توانبخشي وليعصر ( عج ) باارائه طرح اهداي وسايل كمك توانبخشي و آموزش شيوه هاي صحيح مراقبت و نگهداري از كودكان فلج مغزي، اميد دارد با اجراي اين طرح اثربخشي خدمات درماني افزايش يافته، دوره هاي درماني كوتاهتر شده، آسيبهاي جسمي، رواني و اقتصادي به خانواده ها كاهش يابد وزمينه حضور مددجو و خانواده دراجتماعي فراهم شود، درنهايت توانبخشي و نگهداري كودكان دچار نقايص جسمي آسان تر شود.

اهداف طرح راهي به آسمان :‌

 ارتقاء فرهنگ استفاده از وسايل کمک توانبخشی و مناسبسازی محیط زندگی؛
 کمک به استقلال مددجويان در فعالیتهای روزمره زندگی؛
 کمک به بهبود توانائیهای عملکرد حرکتی مددجويان؛
 کمک به روند درمان و کوتاه کردن مسیر  آن؛
 افزایش مهارتهای شناختی، خودیاری و اجتماعی؛
 افزایش نقش محوری خانواده در روند توانبخشی؛
 کاهش آسیبهای جسمی و روانی خانواده؛

 

وسايل و خدماتي كه بر حسب نياز مددجو اهدا مي شود:

1- واكر ( براي راه رفتن كودكان با مشكلات حركتي)

2- كالسكه مخصوص

3- ويلچرمخصوص حمام

4- كفش واسپيلنت

5- سي دي هاي آموزشي

6- جزوات آموزشي

7- ارائه مشاوره كارشناسي به منظور مناسب سازي محيط زندگي از طريق سايت موسسه

 

روند اجراي طرح :

- اين طرح فقط مددجوياني را شامل مي شود كه نمي توانند حركت سر، نشستن، ايستادن و راه رفتن خود را كنترل كنند.

- اين طرح كودكاني كه مشكلات حركتي آنها ناچيز بوده و در كوتاه مدت برطرف مي شود را در بر نمي گيرد.

- با توجه به اينكه مؤسسه توانبخشي وليعصر در نظر دارد در حد بضاعت و تواني كه  در اختيار دارد اين طرح را در استانهاي مختلف اجرا نمايد، لذا اهداي وسايل صرفاً به مددجويان ساكن در استاني كه اين طرح در آن در حال اجراست قابل انجام است.

- اهداي وسيله براساس ارزيابي تخصصي و بر حسب نياز كودك با توجه به بودجه اي كه براي هر مددجو در نظر گرفته شده است امكان پذير خواهد بود؛ بديهي است نمي توان همه وسايل را به يك مددجو اهدا كرد.

این طرح تا به حال در شهرهای تهران و کاشان و استانهای قم، یزد،فارس و خراسان رضوی به اجرا در آمده است :

تهران

کاشان

قم

یزد

فارس

خراسان رضوی

صفحه اصلی|اهداف موسسه|مراکز وابسته |English

بازديدکنندگان اين صفحه: 7656 | بازديدکنندگان امروز: 482 | کل بازديدکنندگان: 5709803 | بازديدکنندگان آنلاین: 4
Copyright © 2007 VRF Inst. All rights reserved.